Yükleniyor
e-birlik


Münire Teyze'nin torunu evleniyor(30.07.2011)
01.08.2011

Münire Teyze'nin torunu evleniyor

ÖNCEKİ gün, yazlık komşumuz Münire Teyze, kahve içmeye geldi.

Kahvelerimizi içerken, güzel de bir haber verdi; torunu Arda'ya söz kesmişler. Gelin adayını da çok sevmiş.
- Düğün ne zaman Münire Teyze?
diye sordum: "kiracıya bağlı" dedi. Kiracıya, torununun evleneceği için eve ihtiyacının olduğunu söylemiş. O da bir kooperatife üye olduğunu, evini 6 ay sonra teslim aldığında çıkabileceğini belirtmiş.
YABANCILARDAN FARKIMIZ
Münire Teyze Derin bir nefes aldıktan sonra, başladı anlatmaya;
"Biz Türkler, yabancılardan, farklıyız. Örneğin İngiltere'de, ikinci evi olan bir İngiliz, evini kira almadan oğluna, kızına hele hele torununa vermez. Hatta, aynı evde kalsalar bile, çalışan çocuğundan kira alan anne babalar bile var.
Türkiye'de durum farklı.
Anne ve babanın, bütün dünyası çocukları ve torunları…
İkinci bir evleri varsa, kiracıyı çıkarıp, evi çocuğuna ya da torununa kira almadan verir."
ÇOCUĞUN OTURDUĞU EV
Münire Teyze bunları anlattıktan sonra, merakla sordu;
- Kiracıyı çıkarıp, evi torunuma vereceğim. Peki, kira almadığım halde yine beyanname verip, gelir vergisi ödeyecek miyim? Duyduğuma göre, bazı durumlarda  evden kira alınmasa dahi, kira geliri beyan etmek gerekiyormuş. Doğru mu?
- Hem doğru, hem yanlış Münire Teyze.
- Nasıl yani?
- Evi, bedelsiz olarak oğluna, kızına, torununa, annene, babana ya da kardeşine kiraya verirsen, kira geliri beyan etmen gerekmiyor. Ancak, bunların dışında birine, örneğin amcana, dayına, halana teyzene ya da arkadaşına bedelsiz olarak kiraya verirsen, kira almasan dahi almış gibi beyan edip, gelir vergisi ödemen gerekiyor. Kiranın yıllık tutarı da o evin emlak vergisi değerinin, yüzde 5'inden aşağı olamıyor. Bu dediğim Gelir Vergisi Kanunu'nun 73. maddesinde yazılı...
Hadi gözün aydın Münire Teyze, torunun Arda'ya, evlenince oturması için vereceğin evden dolayı, kira geliri beyan edip, vergi ödemen gerekmiyor.
İŞYERİNDE FARKLI
Münire Teyze, bu dediklerime çok sevinmişti. Dualar ederek gitti.
Bu arada yeri gelmişken, bir hususu da belirtmekte yarar var. O da şu; bedelsiz olarak kiralanan gayrimenkulün büro, dükkan, mağaza olması durumunda, kira alınmasa dahi, "emsal kira bedeli" üzerinden, kira geliri beyan edilmesi gerekiyor.
Çok kişinin farkında olmadığı bu ince noktalara, dikkat etmekte yarar var...

Engellilere iki güzel haber 

1. TCDD, engelliler için kullandığı "bozuk, arızalı" anlamına gelen "defective" sözcüğünü, Pazartesi günkü uyarımız üzerine internet sitelerinde düzeltti ve engelinin karşılığı olan "disabled " sözcüğünü koydu. 
2. Engellilerin, brüt alanı 200 m2'ın altında tek konutu olması halinde "Emlak Vergisi" yok. Bundan böyle, engellerden tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış "sağlık kurulu raporu" istenmeyecek. "Engellilere ait indirimli Bina Vergisi Formu" ekine, engelli "kimlik kartı" fotokopisini eklemesi"sıfır oranlı emlak vergisi için" yeterli olacak( Bkz. 27 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 57 No.lu Emlak Vergisi Tebliği)

Şükrü KIZILOT
Kaynak:www.hurriyet.com.tr